9 Mayıs 2016 Pazartesi

Subhânallâhi ve Bihamdihi Subhânallâhil-Azîm Arapça Yazılışı ve Anlamı

Sübhanallahi ve Bihamdihi Anlamı,Sübhanallahi ve bihamdihi vela ilahe illallahu vallahu ekber,Sübhanallahi ve bihamdihi adede halkıhi,Sübhanallahi ve bihamdihi sübhanallahil azim ve bihamdihi estağfirullah ya kafi ya gani,Sübhanallahi Duası,Sübhanallahi ve bihamdihi Cübbeli Ahmet Hoca,Sübhanallahi Hayyul Kayyum,Sübhanallahi ve bihamdihi ilahi,Subhânallâhi ve Bihamdihi Subhânallâhil-Azîm Arapça Yazılışı,Subhânallâhi ve Bihamdihi Subhânallâhil-Azî Anlamı...

Subhânallâhi ve Bihamdihi Subhânallâhil-Azîm Arapça Yazılışı ve Anlamı
Subhânallâhi ve Bihamdihi Subhânallâhil-Azîm Arapça Yazılışı ve Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle…

Hamd, âlemlerin rabbi olan Allâh’a mahsustur. O’na hamd eder, O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O’na sığınırız. O’nun hidâyete erdirdiğini hiç kimse saptıramaz, saptırdığını ise hiç kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki, Allâh’tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki, Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem O’nun kulu ve Rasûlü’dür.


سُبْحَانَ اللَّهِ وَبِحَمْدِهِ، سُبْحَانَ اللَّهِ العَظِيمِ

Subhânallâhi ve Bihamdihi Subhânallâhi’l-Azîm

Bu zikir, Allâh Azze ve Celle’nin çok değerli kıldığı zikirlerden biridir. “Allâh’ı hamd ile tüm eksiklikten tenzih ederek tesbih ederim. Azîm olan Allâh’ı her türlü noksanlıklardan tenzih ederek tesbih ederim” mânâsına gelmektedir. Açıklaması ise kısaca şeyledir:

سُبْحَانَ اللَّهِ وَبِحَمْدِهِ Allâh’ı hamd ile yani her türlü övgüyü kendisine ait kılarak ve her türlü kemâlatın da kendisine ait olduğunu kabul ederek tesbih ederim. Çünkü O, acizlik yahut zayıflık ya da başka bir şeye muhtaçlık sayılabilecek eksiklik ifâde eden tüm sıfâtların kendisinde asla bulunmayacağı tek zattır.

سُبْحَانَ اللَّهِ العَظِيمِ Azîm yani her şeyden ve herkesten yüce olan Allâh’ı, noksan sıfâtlardan tenzih ederek tesbih ederim. Hiçbir kimseyi, hiçbir konuda O’na eş ve benzer, denk ve eşit ya da daha ileri konuma getirmem. Çünkü O, her şeyden ve herkesten güçlü ve büyüktür. Kudreti ve egemenliği karşı konulamaz derecededir.

0 yorum:

Yorum Gönder