6 Nisan 2008 Pazar

Bitkisel İksirler....

İKSİRLER:
Başağrısı ve Migreniksiri;
5ml Oğulotu Ekstresi
5ml Nanayağı
5ml Lavantayağı
5ml Okaliptusyağı
Bu iksir Münih üniversitesinde yapılan bir araştırmada edde edilmiştir ve bundan 1-2 damla şakaklara
sürülürse başağrısı ve migreni önler.

Ağız-, Yutak-, Boğaz-, Bademcik- ve Dişetiiksiri;
3ml Adaçayı Eteryağı
3ml Beşparmak Eteryağı
2ml Papatya Eteryağı
1ml Arnika Tentürü
1ml Mirra Tentürü
Bu iksir ağız-, yutak-, boğaz-, bademcik-, ve dişeti iltihaplanmasına karşı kulanılır
Münich üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucu bulunan iksirlermiş yukarıdakiler.


Mantar Hastalıkları İçin;
1-Mantarlı yerlere hergün pamuk ile sirke sürülür. (üzüm sirkesi)
2-Üç diş sarımsak, üç kesme şekerle beraber havanda dövülür merhem yapılır ve ayak parmakları arasındaki mantarlı yerlere sürülür.
3-Vücuttaki mantarlı yerin yoğunluğuna göre, defne yağı ile karbonat karıştırılıp sürülür. (Karbonat ve defne yağının ölçüsü aynı olacak.) Oranların az veya çokluğu mantar hastalığının yoğunluğuna göre ayarlanır.
4-Genital bölgelerdeki mantar için;
100 gr. civanperçemi, soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır. (bir kaç lt. suda kaynatılır) Gerek küvette gerekse bir leğende böbreklerin üstüne çıkacak kadar su doldurulur, kaynamış civanperçemi eklenir. 20 dk. oturma banyosu gerçekleştirilir.Tedavi geçeseye kadar hergün uygulanır.

Saç Dökülmesi İçin;
1 yemek kaşığı saf zeytinyağı
1 tatlı kaşığı hintyağı
1 tatlı kaşığı badem yağı
1 tatlı kaşığı sirkesi
1 yumurta sarısı
2 diş dövülmüş sarımsak
1 Bepanthen ampül (Alerji vs.de vurulan iğnenin ampulu kırılacak)

Hepsi karışıtırılıp saç diplerine sürülüp yarım saat beklendiğinde; saç dökülmesini önler. Yeniden saçların çıkmasını sağlar. Saçların gürleşmesine neden olur. Her türlü boyalı ve kınalı saçlarda da kullanılır. Haftada bir uygulanması uygundur. En kısa zamanda sonuç alınır.
Sivilceli ve İltihaplı Ciltler için;
Bay-Bayan
1 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası
1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ayrıkotu kökü
1 yemek kaşığı dolusu öksürükotu yaprağı (veya ebegümeci yaprağı)
1 yemek kaşığı dolusu aynısafa çiçek yaprağı
(hepsi kurutulmuş olacak tüm bitkilerin)
200 ml steril su (kaynamış soğutulmuş)
30 ml 70 derecelik etil alkol
30 ml adaçayı destile suyu
bir kavanoza koyulur ve ağzı iyice kapatılır. Arada bir çalkalanarak 3-4 gün oda sıcaklığında bekledildikten sonra, 3-4 kat tülbanttan geçirilerek süzülür. Elde edilen losyon, koyu renkli temiz bir şişeye aktarılır. Her kullanımdan önce iyice çalkalanır. Losyonla ıslatılan bir pamuk, sabahları ve akşamları, yüz, boyun ve dekolte nemlendirilir. Geçinceye kadar tedavi devam ettirilir.

Arpa Çayı;
Bir avuç arpa, bir litre suda kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Bekletilir. Ilık olunca üzerine limon sıkılır. Balla tatlandırılır. Yudum yudum içilir. En emin ateş düşürücüdür. Gribi,nezleyi, soğuk algınlığı, pamukçuğu, ağız, dil, boğaz, mide, bağırsak, akciğer, karaciğer, dalak, böbrek, mesane, pankreas, prostat, rahim iltihaplarını iyi eder. Öksürük, boğmacayı, yarım baş ağrısını, kansızlığı, asabi kusmaları, kemik safiyetini, düşük tansiyonu, romatizmayı, adele ağrısını, damar sertliğini, sıkıntıyı, ishali, kabızlığı giderir. Bebeklere de içirilir. İshale karşı oda sıcaklığında, kabızlığa karşı ılık veya sıcak içilir. İyi oluncaya kadar devam edilir. Arpa çaı ayrıca susuzluğu giderir, idrar yolu ilhitaplarını geçirir, böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştırır, prostatın büyümesini önler.

Stres, Korku, Sıkıntı, Panik Atak Durunları ve Gergin Hallerde;
Kediotu kökü, arslankuyruğu, oğulotu (melisa), papatya, ıhlamur, yulaf, frenk kimyonu
Bitkilerden 1 ölçü,2 su bardağı kaynamış suyun içinde dk. kadar demlenmeye bırakılır. Süzülür. Günde 2-3 bardak içilebilir. (Her defasında taze çay hazırlanmalıdır.)

*****Her türlü Bitki çayları kesilikle şeker ile tatlandırılmamalıdır. Uygun olanı sade içilmesidir. Sade içilmiyorsa bal ile tatlandırılır.******

Anemi (Kansızlık) İçin;
Her sabah bir fincan üzüm pekmezine bir çay kaşığı toz tarçın karıştırılıp içildiğinde anemi hastalığını tedavi eder. Kansızlık geçiceye kadar devam edilir.

Migren İçin;
Bir yılda iki ay boyunca, hiç bir yan etkisi olmayan bir çat kürü uygulanabilir:
Kediotu kökü, arslanpençesi, lavanta, mercankösk, ıhlamur, nane çok ince kıyılır (taze veya kuru) ve eşit oranda karıştırılır. Bir yemek kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır. 5 dakika demlendikten sonra süzülür ve hemen içilir. Akşam yemeklerinden sonra içilen bir bardak yeterlidir.

Anne Sütünü Çoğaltan İksir;

Frenk kimyonu 2 ölçü, anason tohumu 1 ölçü, rezene tohumu 1 ölçü veya boyotu tohumu 1 ölçü, anason 1 ölçü, dereotu tohumu 1 ölçü. Her iki karışımda da tohumlar havanda hafifce ezilir, bir tatlı kaşığı dolusu tohum, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Demleme kabinin altında oluşan damlacıklar tekrar kabın içine süzülür ve böylece uçucu yağların kaybı önlenmiş olur. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.

Deprosyon İçin;
Depresyon İlaçlarına Son!!!
Biberiye 2 ölçü
yulaf 2 ölçü
sarı kantaron 2 ölçü
kediotu kökü 1 ölçü
Yarım veya bir tatlı kaşığı bitki, arta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 kere 1 bardak çay, aç karnına veya öğün aralarında içilir. Tedavi tamamlanana kadar devam edilir.

Hamileliğin son bir ayında;
Hamileliğin son bir ayında doğumu kolaylaştırmak, dokuları yatıştırmak, doğal dengeye yardımcı olması için günde bir bardak ahududu ve böğürtlen çayı içilir. Ayrıca demir yönünden zengin hamilelik boyunca ısırganotu çayıda kullanılır.

Menepoz İçin;
Menepoz döneminde ortaya çıkan, hormonların kana karışmasından dolayı yaşanılan: aşırı terleme, ateş basması, ellerin titremesi ve karıncalanması, baş dönmesi, yarım baş ağrıları, uykusuzluk, yorgunluk, kendine güvensizlik, huzursuzluk, cinsel isteksizlik, gibi gerek fiziksel gerekse biyolojik aksaklıkların düzene girmesini sağlayan iksir.
Hayıt tohumu 2 ölçü
civanperçemi 1 ölçü
yeşil yulaf 1 ölçü
sarıkantaron 1 ölçü
ökseotu 1 ölçü
mayıs papatyası 1 ölçü
Bitkiler kıyılır, ölçülür ve iyice karıştırılır. Orta boy bir su bardağı kaynar su ile haşlanır. Üstü kapalı olarak 10 dk. demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay öğün aralarında soğutulmadan içilir. Her bitki çayında olduğu gibi şeker kullanılmaz, istenirse biraz balla tatlandırılır.

0 yorum:

Yorum Gönder